کودک باهوش را از طریق بازی تشخیص دهیم

http://flyfun.ir/wp-content/uploads/2016/10/tech_page_divider_1.png

 

کودک باهوش را از طریق بازی تشخیص دهیم

از اوایل کودکی هم میتوان از روی بازی کردن بچه ها به شخصیت و باهوش بودنم بچه ها پی برد. کافیه فقط به نوع اسباب بازیهای کودکتان دقت کنید که اون چه نوع اسباب بازی را برای بازی انتخاب میکنه.

کودکان تا 6 سالگی معمولا بازیهای یکسانی دارند و بازی میان دختر بچه ها و پسر بچه ها تفاوتی ندارد ولی از 6 سالگی به بعد شخصیت کودکان کم کم در بازیهایشان خود را نشان میدهد به حدی که حتی بازیهای جنس مخالف را مسخره کرده و میل به بازی با جنس مخالف را ندارند.پسرها دوست دارند در جریان بازی انرژی خود را تخلیه کنند ولی دختر بچه ها بیشتر بازیهای کم تحرک مثل عروسک بازی … را دوست دارند.

کودکان در هر سنی باشند دائما در حال بازی کردن هستند حتی در اوایل تولد هم با لگد زدن و حرکت دادن دستها یا خارج کردن صدا از حنجره بازی میکنند. چند ماه بعد کودک اطرافیانش را هم به بازی دعوت میکند و با دالی موشه، او را سرگرم کنند.

کودک باهوش را از طریق بازی تشخیص دهیم

کودک باهوش را از طریق بازی تشخیص دهیم

از صفر تا دو سالگی، بازی وسیله‌ای است برای بیدار کردن حواس کودک. فرزند شما در این دوره دوست دارد لمس کند، بچشد، گوش کند، اعضای بدنش را حرکت دهد و از کیفیت و جنس اشیای مختلف باخبر شود. او ابتدا با تقلید و سپس با تکرار، مهارت‌های تازه پیدا می‌کند.

در هر مرحله از رشد، بچه‌ها به یک شیوه بازی کردن رو می‌آورند. کوچک‌تر‌ها تنها بازی می‌کنند و بزرگ‌ترها به دوست‌های‌شان دل می‌بندند. در دوره‌ای بچه‌ها عاشق اسباب‌بازی‌های صدادار هستند و در دوره‌ای دیگر عروسک‌بازی را ترجیح می‌دهند.

این را هم بدانیم که بچه های باهوش‌ بدوبدو نمی‌کنند. کودک تیزهوش اشیاء یا اسباب بازیها را انتخاب میکند تا بتواند با استفاده از آنها دست به اختراع و ابداع بزند.بچه های با هوش علاقه دارند در بازی کردن تنوع ایجاد کنند پس سریعا به دنبال بازی دیگری میروند.ضمنا این کودکان انرژی کمتری در بازی به خرج میدهند و تمایل زیادی به بازیهای انفرادی دارند مثل کوکان کم هوش.بچه های باهوش در بازی کردن عینا مثل عقب افتاده ها عمل میکنند تنها تفاوتی که این بچه ها با هم دارند این هست که عقب افتاده ها وقتی نمیتوانند وسیله ای را روشن و استفاده کنند آن اسباب بازی را دور انداخته یا میشکنند ولی باهوش ها تمام سعی خود را میکنند تا اسرار اسباب بازی را کشف کرده و آن را روشن و استفاده کنند .بچه های باهوش در سنین بالاتر بدنبال بازیهایی هستند که هم کمی تحرک دارد و هم به فکر کردن نیاز دارد.

کودک باهوش چه بازیهایی را دوست دارد

کودک باهوش چه بازیهایی را دوست دارد

اسباب بازیهای زیر نقش مهمی در شکوفا کردن ذهن و باهوش بودن کودکان دارد.

بازی با حروف الفبا؛ مناسب برای بچه‌های بالاتر 8 سال

عروسک‌های نمایشی؛ تقویت مهارت گفتاری

تخته جادویی؛ تقویت هوش زبانی

فوتبال دستی؛ تقویت مهارت بدنی

حلقه هوش؛ مناسب برای کودکان دو، سه ساله!

میکروسکوپ و تلسکوپ؛ تقویت هوش ریاضی!

رنگ انگشتی؛ تقویت هوش

خمیر رنگی؛ موفقیت انجام کارهای طریف‌تر

مکعب روبیک؛ تقویت هوش حرکتی

پازل‌ها؛ هماهنگی چشم و دست

عضویت در کانال تفریحی  

نویسنده: alpha

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *