http://flyfun.ir/wp-content/uploads/2016/10/tech_page_divider_1.png

 

عکس های بازیگران سریال پریا در پشت صحنه

چند تصویر از لادن مستوفی ، امیرحسین آرمان ، کمند امیرسلیمانی و دیگر عوامل سریال پریا در پشت صحنه این سریال پرمخاطب

 پشت صحنه سریال پریا

کمند امیرسلیمانی و لادن مسوفی  پشت صحنه سریال پریا

امیرحسین آرمان و لادن مسوفی پشت صحنه سریال پریا

پشت صحنه سریال پریا

 چرا سریال پریا با اقبال مخاطبان روبه رو شده است؟

در کمبود منابع مالی که ماه هاست رسانه ملی را درگیر کرده به جز تعدادی سریال روتین که برای نوروز یا مناسبت هایی مانند ماه مبارک رمضان تولید می شوند رسانه ملی بودجه ای را برای تولیدات نمایشی کنار نگذاشته است. در این بین اما حضور وزارتخانه هایی مانند بهداشت -که کارکرد فرهنگی را هم به دایره وظایف قبلی خود اضافه کرده- باعث شده اند که به رغم همه این کمبودها سریالی به نام «پریا» تولید شود و این شب ها از شبکه سوم روی آنتن برود.

«سریال پریا» را کارگردانی ساخته به نام آقای حسین سهیلی زاده که پیشتر و در سریال هایی مانند «آوای باران» و «دلنوازان» نشان داده بود توانایی جذب مخاطب عام را با ارائه نوعی روایت پر اوج و فرود داراست. از آن سو کار تولید را هم آقای اسماعیل عفیفه انجام داده که در کارنامه اش سریال های موفقی چون «میوه ممنوعه» و «پس از باران» را دارد.

در تیم بازیگران «پریا» هم چهره هایی مانند آقایان و خانم ها امیرحسین آرمان، لادن مستوفی، افسانه بایگان و محمود پاک نیت به چشم می خورند که ازچهره های توانای حیطه کاری خویش اند.

«پریا» اما برگ برنده خود را از سوژه ای که بر آن دست گذاشته می گیرد. این سریال با یک هدف گذاری درست و تا حدود زیادی ضدکلیشه سعی کرده که به آگاه سازی درباره ویروس اچ.آی.وی و مشکلات زندگی بیماران ایدز در جامعه بپردازد.

درامی که به التهاب می رسد
«پریا» البته که شاید به خاطر ترس از ورود به موضوعی ملتهب به نام ایدز سعی کرد به گونه ای کاملاً غیرمستقیم قسمت های اولش را به ارائه روایتی درباره عشق های جوانان و سرگرمی های پرخطر جوانان روزگار ما بگذراند اما بعد از معرفی شخصیت ها در قسمت های ابتدایی، گره خود را که ابتلای جوان نخست داستان به ایدز است با صراحت می افکند. همین گره افکنی است که از یک طرف به تصویرسازی درباره بحران های زندگی بیماران ایدزی منجر می شود و از طرف دیگر به آگاهی سازی درباره این بیماری و رفتاری که شهروندان می بایست با این بیماران داشته باشند.

در «سریال پریا» حتی نقدهایی به بخشی از جامعه پزشکی و پرستاری که برخوردی نادرست با بیماران ایدز دارند و با آنها چون آدمیان گناهکار رفتار می کنند هم ارائه شده است. این شاید تلخ ترین بخش زندگی بیماران ایدزی باشد که با آنها نه بسان یک بیمار که بسان یک مجرم نگاه می شود و همین است که التهاب درام را بالاتر می برد.

ای کاش آموزش هم دراماتیک می شد
«پریا» کوشیده بخش عمده موضوعات مرتبط با ایدز را به گونه ای غیرمستقیم و از دریچه روابط دراماتیک شخصیت های داستان ارائه کند اما در برخی قسمت ها به خصوص در جاهایی که بناست توصیه های پزشکی به مخاطب ارائه شود همه چیز به گل درشت ترین شکل ممکن ارائه می شود؛ همین گل درشتی است که باعث می شود برخی قسمت های سریال رنگ و بوی برنامه های آموزشی را بگیرد.

این هنر دست فیلمنامه نویس است که جدی ترین ارتباطات علی و معلولی را از کانال داستان پردازی به رخ بکشد وگرنه قرار دادن دوربین دربرابر یک پزشک تا او درباره بیماران ایدز اطلاع رسانی کند مطمئناً پیشتر بارها از کانال برنامه های پزشکی شبکه های گوناگون و از جمله سلامت انجام گرفته است.

این یک واقعیت است که اگر بناست این اطلاعات در یک سریال تلویزیونی قرار داده شود راه هایی به مراتب بهتر از اینکه پزشک در برابر دوربین بنشیند و اطلاع رسانی کند، وجود دارد.

صراحتی که سال ها دریغ شده بود
سینما و تلویزیون ایران هرچند در سال های اخیر در پرداختن به سوژه ایدز بیش از حد محافظه کاری به خرج داده اند اما سال ها پیش از این درام پر اوج و فرود «شمعی در باد» به کارگردانی خانم پوران درخشنده را داشتیم که به صراحت در این باره اطلاع رسانی می کرد. در تلویزیون باز هم سال ها پیش آقای اصغر فرهادی در یکی از قسمت های «داستان یک شهر» به تصویرسازی زندگی دردناک یک بیمار ایدزی پرداخته بود. این روند در سال های بعد به صورت مختصر هم که شده در آثاری نظیر «قصه ها» و «پابرهنه در بهشت» وجود داشت اما اینکه سریال یا فیلمی گره اصلی خود را از بیماران ایدز بگیرد بی سابقه است و البته شکستن کلیشه ها.

این شکست کلیشه ها که شاید یک دلیل اش حضور وزارت بهداشت در کنار «پریا» بوده -چون سرمایه گذار بوده- این شانس را در اختیارش گذاشته که روی یکی از سوژه های ملتهب و البته مهجور در سینما و تلویزیون کار کند و باعث شده درمیانه گرمای تابستان امسال، مخاطبان رسانه ملی بعد از مدت ها نگران شخصیت های یک سریال باشند؛ سریالی که واقعاً نمی توان عاقبت شخصیت هایش را پیش بینی کرد و همین مهم ترین دلیل کنجکاوی مخاطبان برای تماشای اثر است.

عکس های بازیگران سریال پریا در پشت صحنه

عضویت در کانال تفریحی  

نویسنده: alpha

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *