http://flyfun.ir/wp-content/uploads/2016/10/tech_page_divider_1.png

 

درمان و رفع سفیدی مو

Image result for ‫موهای سپید‬‎
شما هم از فراوان شدن موهای سپیدتان نگرانید؟ مگر چند بهار از زندگی‌تان گذشته است؟ چرا خیلی‌ها حتی تا چهارمین دهه از زندگی هم رنگ سپید موهایشان را نمی‌بینند و خیلی‌ها هنوز به دومین دهه نرسیده برای پنهان کردن همان موهای سپید، به فکر چاره می‌افتند؟ تبلیغات گسترده‌ای که در مورد رفع سفیدی موها می‌شود نیز نشان‌دهنده همین دغدغه و افزایش بی‌شمار تعداد افرادی است که با سپیدی موها روبه‌رو هستند.

متخصصان عقیده دارند افزایش سن، تنها دلیل سفید شدن موها نیست. دلایل دیگری هم وجود دارد که باید به آنها توجه شود. البته هیچ تفاوتی هم ندارد چه نوع مویی با چه رنگی دارید، هر نوع مویی با توجه به سن و عوامل ژنتیک مستعد سفید شدن است.

دکتر زهره نیکبخت، متخصص و مو در این‌باره به «جام‌جم» می‌گوید: «همیشه سن باعث ایجاد سفیدی مو نمی‌شود. البته به طور طبیعی حدود 30 سالگی روند سفید شدن موها شروع شده و در هر دهه این سفید شدن مو 10 تا 20 درصد افزایش می‌‌یابد، اما گاهی بیماری‌های مختلف یا کمبود ویتامین‌ها هم می‌تواند چنین شرایطی را به وجود آورد. به همین دلیل حتی گاهی سفیدی مو در سنین نوجوانی و جوانی هم بروز خواهد کرد.»

وی با ذکر عوامل مختلفی که باعث سفید شدن موها می‌شود، می‌افزاید: «سن، نقشی اساسی در این رابطه دارد، اما مواردی دیگر مانند عوامل ژنتیک و ارثی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. کمبود بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 نیز در سفید شدن موها موثر است. اختلالات تیروئید و استرس نیز از دیگر عوامل موثر در سفیدی موهاست.»

دکتر نیکبخت یادآور می‌شود: «کم‌خونی‌، کمبود آهن و کمبود روی در بدن از دیگر مواردی است که می‌تواند موجب سفیدی موها شود.»

درمان و رفع سفیدی مو؛ واقعی یا تبلیغاتی

دکتر نیکبخت به این نکته اشاره می‌کند که از نظر علمی شواهدی مبنی بر وجود داروی خاص برای برگرداندن رنگ موها یا پیشگیری از سفید شدن آنها وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسی این مساله هستند.

وی ادامه می‌دهد: «اگر در اجتماع ببینیم و بشنویم که فردی رنگ موهایش برگشته یا با مصرف دارو یا گیاهی خاص سفیدی رنگ مویش تغییر کرده است، شاید به دلایلی نظیر برطرف شدن بیماری‌های مرتبط با سفیدی مو باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی کم‌خونی داشته و با درمان کم‌خونی، رنگ مو برگشته باشد. بنابراین پزشک معالج باید ابتدا علت اصلی سفیدی مو را تشخیص داده و سپس درمان را شروع کند.»

دکتر نیکبخت در مورد تبلیغات گسترده‌ای که در مورد رفع دائمی سفیدی موها وجود دارد خاطر نشان می‌کند: «اگر چنین تبلیغاتی از نظر علمی واقعیت داشته باشد، دیگر نباید فردی را با موهای سفید ببینیم. درست همانند تبلیغاتی که در مورد افزایش قد وجود دارد، در حالی که هنوز افرادی با قد کوتاه در جامعه حضور دارند.»

نکاتی باریک‌تر از مو

این پزشک متخصص و مو در مورد رنگ کردن مکرر و تاثیر آن در سفید شدن موها می‌گوید: «استفاده زیاد از موادی که برای رنگ کردن موها به کار می‌رود، بخصوص در مورد موهای ابرو که از سنین خیلی پایین و تنها به منظور زیبایی استفاده می‌شود، ممکن است در سفیدی زودرس موها تاثیر داشته باشد.»

وی با اشاره به اهمیت استفاده صحیح از لوازم آرایش مو می‌گوید: «اگر بدرستی و با در نظر گرفتن اصول صحیح از سشوآر و… استفاده شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد، اما متاسفانه خیلی از افراد نمی‌دانند چگونه باید از این لوازم استفاده کنند. به عنوان مثال اگر موی کاملا خیس را به مدت طولانی با سشوآر خشک کرده و حالت دهند، مو حتما آسیب خواهد دید.»

شاید شما هم شنیده باشید اگر تار موی سفیدی را بکنید، ممکن است تعداد آنها افزایش یابد. اما این پزشک متخصص با نفی این موضوع توضیح می‌دهد: «ما هیچ دلیل علمی در این مورد نداریم. شاید تنها دلیل این باور این باشد که وقتی موی سفیدی را می‌بینیم، به آن دقت کرده و موهای سفید بیشتری کشف می‌شود.»

وی در ادامه با ذکر مواردی که خود فرد می‌تواند به کاهش تعداد موهای سفید کمک کند، اشاره کرده و می‌گوید: «ثابت شده است سفیدی مو بین افراد سیگاری 4 برابر بیشتر از سایرین است. بنابراین با ترک سیگار افراد زیادی می‌توانند از سفیدی مو پیشگیری کنند.»

دکتر نیکبخت در پایان به مردم توصیه می‌کند که مو هم مانند هر عضو دیگری به مراقبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی‌توجهی به آن، حتی درمان بموقع بیماری های مربوط را هم با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

درمان و رفع سفیدی مو

عضویت در کانال تفریحی  

نویسنده: alpha

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *